Free Ebook.


« Downgrading Your Cleaning Supplies – Save Money & the Environment | Main | Costly Insurance Mistakes »

July 19, 2007

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

I've noticed that when a sale reads, "Two for $3" or something similar, you can just buy one and it rings up at $1.50. This may not be the case everywhere, but at my grocery store that's what I've found.

That's interesting. In my neck of the woods, grocery stores like to do this "2 for $x" deal with milk. Why buy only one gallon of milk for this price when you can get a second gallon of milk for only a little bit more? Never mind the little matter of most people cannot possibly finish second gallon of milk before its expiration date...

Movie theaters sort of do the same thing. A medium popcorn will cost $2.25. For 25 cents more, you can get a large that is almost twice the size. People pay the extra 25 cents because they see it as a better deal (even though they will not possibly eat that much popcorn and the 25 cents will be wasted).

Everyone wants a bargain, I guess.

On a similar note, anybody else have grocery stores nearby that do like mine does with the multiple offers...they choose (I believe intentionally) numbers for the quantity and price that do not easily or evenly divide so that it is hard to figure out the per unit price. For example: 7 cans of soup for $3.75. The average consumer can't do math in their head that well so they struggle to figure out how good of a deal that is (or isn't). I am blessed enough to have good math skills so it doesn't effect me but it does slow me down. Of course the whole thing is a non-issue if people bring calculators to the store, but most seem to not.

Large supermarkets like to move bigger amount of things through their stores. I find that sometimes, for food items, that are sold in bigger quantities usually have approaching expiry dates. If you don't consume it in time, you actually lose money.

Also, the last time we wanted to buy toilet paper, buying double the amount only saves about 20 cents, total. Besides having minimal savings, having large amount of stuff encourage people to USE more of it.

ed

The comments to this entry are closed.

Earn Extra Money

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Disclaimer


  • Any information shared on Free Money Finance does not constitute financial advice. The Website is intended to provide general information only and does not attempt to give you advice that relates to your specific circumstances. You are advised to discuss your specific requirements with an independent financial adviser. Per FTC guidelines, this website may be compensated by companies mentioned through advertising, affiliate programs or otherwise. All posts are © 2005-2012, Free Money Finance.

Stats